Маріупольський державний університет


Маріупольський державний університет – ровесник незалежної Української держави, створений завдяки демократичним перетворенням у країні. Заснований 1991 року у півмільйонному промисловому місті, МДУ пройшов шлях динамічного розвитку від гуманітарного коледжу при ДонДУ до університету IV рівня акредитації, єдиного класичного вишу у Донецькій області.

На сьогоднішній день Маріупольський держуніверситет є авторитетним закладом вищої освіти, осередком якісної підготовки кадрів української інтелігенції на Сході країни, який відіграє важливу роль у розвитку ефективного співробітництва України із зарубіжними державами у галузі освіти, науки та культури.

МДУ здійснює підготовку фахівців за 39 бакалаврськими та 31 магістерською програмою. У структурі вишу 5 факультетів і 21 кафедра, де працюють понад 270 висококваліфікованих викладачів.

У Маріупольському державному університеті навчається близько 3200 студентів, у тому числі 300 іноземних громадян з Китаю, Греції, Туреччини, Азербайджану, Узбекистану, Туркменістану, Нігерії, Камеруну, Бангладеш та інших країн.

Важливою умовою якісного надання освітніх послуг є розвинена матеріально-технічна база університету. До послуг студентів МДУ 5 навчальних корпусів, розташованих у центральному районі міста, спортивний комплекс, студентський гуртожиток. Регулярно оновлюється технічне і програмне забезпечення навчальних лабораторій та комп’ютерних класів.

Стратегічним завданням розвитку університету є поглиблення інтеграції до європейського і світового науково-освітнього простору.

У 2016 році МДУ один із перших 12-ти вишів взяв участь у Програмі розвитку лідерського потенціалу університетів України. Програма реалізується з ініціативи Британської Радив Україні, Інституту вищої освіти НАПН України та Фундації лідерства для вищої освіти за підтримки Міністерства освіти і науки України. У рамках програми команда університету пройшла стажування на базі Університету Йорку (Велика Британія), переймаючи досвід зарубіжних колег у питаннях інтернаціоналізації, міжкультурного викладання, залучення іноземних студентів та їх адаптації у новій країні, ефективного управління навчальним закладом.

Загалом університет реалізує понад 100 угод про співробітництво з університетами, науковими установами, обласними і міськими адміністраціями, громадськими організаціями та фондами зарубіжних країн. За підтримки іноземних партнерів у МДУ успішно працюють Інформаційний центр ЄС, Представництво Європейської організації публічного права, Інститут українсько-грецької дружби та елліністичних досліджень, Центр гендерних досліджень і освіти ПРООН, італійський і польський культурні центри. Високий рівень наукових досліджень забезпечує бібліотека елліністичних студій імені Костянтиноса Левендіса, яка містить понад 18 тисяч найменувань довідкової, навчальної, наукової та художньої літератури новогрецькою, англійською, німецькою та іншими мовами.

За останні 5 років більше 1000 викладачів, аспірантів та студентів МДУ взяли участь у міжнародних освітніх, наукових та культурних програмах за кордоном. Тим часом університет за цей період прийняв більш як 120 офіційних іноземних делегацій загальною кількістю понад 300 осіб, серед яких були президенти, прем’єр-міністри, губернатори та мери міст, ректори провідних університетів, відомі вчені, громадські діячі та дипломати багатьох країн.

МДУ – єдиний виш Донецької області, який відвідали три президенти іноземних держав: президенти Грецької Республіки Костянтинос Стефанопулос (1997) і Каролос Папуляс (2008), Президент Республіки Кіпр Дімітріс Хрістофіас (2011). Усі вони є почесними професорами Маріупольського державного університету.

Трудовий колектив Маріупольського держуніверситету нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2011) і Грамотою Верховної ради України «За заслуги перед Українським народом» (2016). Високу оцінку діяльності університету дав Президент України Петро Порошенко під час візиту у липні 2015 року. Він зауважив: «МДУ давно і цілеспрямовано працює над підвищенням іміджу Маріуполя та України за кордоном, активно підтримуючи євроінтеграційні прагнення української держави».

На базі університету регулярно проходять міжнародні діалогові заходи. Серед недавніх: відкритий форум «Відновлення і розвиток Донбасу» (організований за підтримки Представництва ЄС в Україні, Програми розвитку ООН, Агентства ООН у справах біженців та Міжнародної організації з міграції), Східноукраїнський форум «Відновлення через діалог» (організований Координатором проектів ОБСЄ в Україні за підтримки урядів Князівства Ліхтенштейн та Литовської Республіки), освітній семінар у рамках Днів євроатлантичної безпеки в Україні (організований Посольством Литовської Республіки в Україні і Посольство Королівства Норвегія в Україні за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерство молоді та спорту України).

За останні роки МДУ як важливий центр народної дипломатії в Україні відвідали Єврокомісар з питань розширення і політики добросусідства Йоганнес Ган, глави Представництва ЄС в Україні, посли Ян Томбінський і Хюґ Мінґареллі, очільники міністерств закордонних справ Греції, Литви та Швейцарії, посли США, Італії, Франції, Швеції, Литви, Кіпру, Греції, Чехії, Японії. Зарубіжні гості високо оцінили результати міжнародного співробітництва вишу та рівень професійної підготовки його студентів.

Завдяки отриманим знанням і практичним навичкам випускники МДУ мають високий рівень конкурентоспроможності, що підтверджується їх успішним працевлаштуванням, у тому числі у країнах Європи та США. Близько 1000 випускників університету працюють і продовжують навчання за кордоном – у більш ніж 30 країнах світу.