СПІВРОБІТНИЦТВО З МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ, УСТАНОВАМИ, УНІВЕРСИТЕТАМИУ 2017 році Маріупольський державний університет розвивав усі напрямки міжнародної наукової співпраці. Успішним було співробітництво МДУ з організаціями та установами-партнерами Республіки Кіпр, Грецької Республіки, Італійської Республіки, Федеративної Республіки Німеччина, Великобританії, Республіки Польща, США, Литовської Республіки, Французької Республіки, свідченням чого є реалізація існуючих та підписання нових угод про співпрацю між МДУ та провідними організаціями, установами та навчальними закладами.

У звітному році університет відвідали 38 офіційних іноземних делегацій загальною чисельністю 64 особи. Університетом підписано 110 угод про співробітництво з іноземними партнерами. МДУ є членом численних міжнародних організацій – Європейської асоціації університетів, Європейської організації публічного права, Мережі Середземноморських університетів, Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи.

На базі університету традиційно відбуваються міжнародні семінари, круглі столи, науково-практичні конференції за участю представників вищих навчальних закладів, дипломатичних установ, громадських організацій та фондів. Протягом 2017 року за участю іноземних партнерів в МДУ організовано і проведено 6 міжнародних науково-практичних конференцій, відкритий форум, 5 круглих столів, 7 семінарів.

У звітному році науковцями МДУ у співробітництві із Представництвом ЄС в Україні проведено наступні науково-комунікативні заходи:

- Відкритий форум «Відновлення і розвиток Донбасу», організований за підтримки Представництва ЄС в Україні, Програми розвитку ООН, Агентства ООН у справах біженців та Міжнародної організації з міграції (червень 2017 р.). У складі делегації учасників університет відвідали Європейський комісар з питань розширення і політики добросусідства Йоганнес Ган і Посол ЄС в Україні Хюґ Мінґареллі. Окрім зарубіжних гостей, у форумі взяли участь Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, Віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко, Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський, народний депутат України Марія Іонова, міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

- «День кар’єри» у рамках проекту «ЄС: вибір української молоді», за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні та Громадської організації «Фундація «Відкрите суспільство» (травень 2017р.). Захід покликаний поширювати європейські цінності і розповідати про місію ЄС в Україні. У заході взяли участь керівник програм співпраці Представництва ЄС в Україні Беренд де Гроот і радник з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова, 230 здобувачів вищої освіти, понад 30 работодавців. Учасники заходу пройшли тренінги з розвитку навичок, важливих для професійного зростання: «Резюме по-європейськи: Europass та мотиваційний лист», «Співбесіда: технології професійної самопрезентації», «Співбесіда з роботодавцем: найпоширеніші питання, юридичні аспекти, безпрограшні правила»

- У 2017 році продовжено співпрацю з проектом Еразмус+: МДУ став учасником проекту Еразмус+ «Переосмислення регіональних досліджень: Балто-Чорноморський зв’язок». Мета проекту – сприяти розвитку вищої освіти в Україні та допомогти університетам відповідати найвищим освітнім стандартам. Даний проект реалізується за участі провідних вишів Естонії, Польщі, Швеції та Литви. У рамках проекту на спеціальності «Міжнародні відносини» в МДУ впроваджуються навчальні модулі, пов’язані з Балто-Чорноморськими студіями, триває робота спільно із зарубіжними університетами щодо розробки магістерської програми, у межах якої студенти досліджуватимуть національне та міжнародне співробітництво між країнами регіону і перспективи регіону в контексті європейської інтеграції та регіонального співробітництва. Програма орієнтована як на українських, так і на іноземних студентів, чиї академічні інтереси або практична діяльність тісно пов’язані з Балтійським та/або Чорноморським регіонами. За умовами проекту, на базі університету буде створено Центр вивчення Балто-Чорноморського регіону, оснащений сучасною технікою і тематичною літературою.

- за програмою мобільності Еразмус+ з Янінським університетом гранти на стажування у Греції отримали студент ОС «Магістр» спеціальності «Мова та література (новогрецька)» та в. о. завідувача кафедри грецької філології та перекладу Жарікова Ю.В. і в. о. завідувача кафедри теорії та практики перекладу Смирнова М.С.

Спільно з Британською Радою у 2017 році реалізовано наступні проекти:

- реалізовано проект «Програма розвитку лідерського потенціалу університетів України». Програма організована Британською Радою в Україні, Фундацією лідерства у вищій освіті та Інститутом вищої освіти НАПН України за підтримки Міністерства освіти і науки України. Четверо викладачів і представник студентського самоврядування пройшли стажування в Університеті Йорку у рамках останнього етапу Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України, під час якого іноземні партнери обговорили аспекти інтернаціоналізації, принципи міжкультурного викладання, засоби залучення іноземних студентів та їх адаптації у новій країні, шляхи розвитку лідерського потенціалу та здійснення ефективного управління навчальним закладом.

- З жовтня 2017 року викладачі МДУ залучені до програми «Методика навчання англійської мови», яка другий рік реалізується у рамках проекту «Шкільний учитель нового покоління» за підтримки Британської Ради в Україні. Програма з методики навчання англійської впроваджена у 10 педагогічних вишах України. Методика передбачає проведення занять виключно англійською мовою і збалансування часу навчання між теорією та практикою.

- У рамках співпраці з Фондом Фрідріха Науманна «За Свободу», Фондом Конрада Аденауера (Німеччина) та Академією української преси у 2017 році на базі МДУ проведено семінари «Світові стандарти журналістики в умовах війни і кризи» і «Імплементація Угоди про асоціацію України-ЄС: як працювати регіональному журналісту». Семінари проводили відомі медіа-експерти: фундатор Комісії з журналістської етики, засновник газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий, професор кафедри соціальних комунікацій, засновник Академії PR-технологій Тетяна Іванова, журналіст, лауреат премії Гран-Прес «Журналіст року 2014» Петро Андрусечко, президент АУП, професор Валерій Іванов і медіатренер і журналіст Андрій Юричко. За підсумками навчання учасники отримали сертифікати.

За підтримки Фонду «Анастасіос Г. Левендіс» у 2017 році збагачено фонд бібліотеки елліністичних студій «Костянтинос Левендіс», надано стипендії-переможцям Всеукраїнської олімпіади з новогрецької мови, яка щорічно проводиться на базі МДУ. Протягом 2017 року на базі бібліотеки елліністичних студій «Костянтинос Левендіс» проведено ряд зустрічей з відомими діячами культури, науки, політиками, під час яких обговорювалися актуальні проблеми суспільного розвитку, перспективи організації підтримки бібліотеки. Протягом звітного року бібліотеку відвідали Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, Посол Греції в Україні Георгіос Пукаміссас, Посол Литви в Україні Марюс Януконіс, зам міністра іноземних справ Греції Теренс Куік, директор Фонду «Анастасіос Г. Левендіс» Хараламбос Бакірдзіс та інші.

У рамках угоди про співпрацю з Ґете-Інститутом викладачі МДУ беруть активну участь у реалізації проекту «Вчимося навчати німецької». МДУ став першим українським вишем, який має практичні результати участі у проекті. Так, протягом 2017 року викладачі МДУ взяли участь у 4 науково-методичних семінарах в рамках цього проекту. У червні 2017 року у Ґете-Інституті у Києві відбулася презентація звіту щодо участі студентів МДУ у проекті «Вчимося навчати німецької». Троє викладачів підвищили кваліфікацію на онлайн-курсах та Міжнародних семінарах-тренінгах Ґете-Інституту в 2017 році та отримали свідоцтва.

У 2017 році активно розвивалася співпраця МДУ у галузі освіти, науки і культури із посольствами та міністерствами іноземних країн:

- спільно із Посольством Литви, Міністерством закордонних справ Литовської Республіки та організацією «Lithuanian Development Cooperation»: реалізовано проект «Open Distance Learnіng» у жовтні 2017 р. було відкрито доступ до українознавчих курсів, розміщених на Навчальному порталі Маріупольського державного університету. Шість дистанційних курсів – з української мови, української літератури, історії України (6-9 класи і 10-11 класи), фізичної та соціально-економічної географії України – розроблені для учнів, які проживають у постконфліктних регіонах і на тимчасово окупованій території України. Над розробкою курсів працювали досвідчені викладачі, науковці та співробітники МДУ, вчителі маріупольських шкіл, співробітники міського науково-методичного центру. Електронні курси розроблені на основі програм ЗНО з української мови та літератури, історії України та географії України. Вони містять теоретичний матеріал, практичні завдання та підбірку корисної літератури й інтернет-ресурсів, які допоможуть у вивченні українознавчих дисциплін. Учні з тимчасово окупованих територій України отримають вільний доступ до українознавчих курсів без потреби завантажувати особисті дані і розкривати свої IP-адреси.

- спільно із Посольством США у червні 2017р. реалізовано проект щодо розвитку наукової бібліотеки МДУ «Американська поличка», отримано історичну, наукову та художню літературу, а також книжки для вивчення англійської мови. Цього разу бібліотечний фонд вишу поповнився корисними методичними розробками, націленими на вивчення англійської мови за допомогою відеоігор.


Важливою, дієвою та перспективною формою міжнародного співробітництва в МДУ є міжнародні стажування студентів і викладачів. В 2017 році учасниками різних освітніх, наукових і культурних програм стали близько 60 студентів та викладачів МДУ.Характеристика основних напрямів міжнародного наукового і науково-технічного співробітництва