СПІВРОБІТНИЦТВО З МІЖНАРОДНИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ, УСТАНОВАМИ, УНІВЕРСИТЕТАМИУ 2018 році Маріупольський державний університет розвивав усі напрямки міжнародної наукової співпраці. Успішним було співробітництво МДУ з організаціями та установами-партнерами Республіки Кіпр, Грецької Республіки, Італійської Республіки, Федеративної Республіки Німеччина, Великобританії, Республіки Польща, США, Литовської Республіки, Французької Республіки, свідченням чого є реалізація існуючих та підписання нових угод про співпрацю між МДУ та провідними організаціями, установами та навчальними закладами. У звітному році університет відвідали 30 офіційних іноземних делегацій загальною чисельністю 52 особи. Університетом підписано 115 угод про співробітництво з іноземними партнерами. Університет є членом численних міжнародних організацій – Європейської асоціації університетів, Європейської організації публічного права, Мережі Середземноморських університетів, Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи, Мережі університетів Чорноморського регіону. На базі університету традиційно відбуваються міжнародні семінари, круглі столи, науково-практичні конференції за участю представників вищих навчальних закладів, дипломатичних установ, громадських організацій та фондів. Протягом 2018 року за участю іноземних партнерів в МДУ організовано і проведено 6 міжнародних науково-комунікативних заходів.

У звітному році науковцями МДУ у співробітництві із Представництвом ЄС в Україні проведено наступні науково-комунікативні заходи:

- «День кар’єри» у рамках проекту «ЄС: вибір української молоді», за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні та Громадської організації «Фундація «Відкрите суспільство» (квітень 2018 р.). Захід покликаний поширювати європейські цінності і розповідати про місію ЄС в Україні. У заході взяли участь близько 30 роботодавців, які представляли органи місцевого самоврядування, банківські установи, адвокатські компанії, підприємства сфери послуг, громадські організації та благодійні фонди. Під час Дня кар'єри вони змогли розповісти про наявні вакансії та безпосередньо поспілкуватися з претендентами. У свою чергу молодь мала можливість записатися на стажування і пройти співбесіду, а також отримати корисні знання та навички, відвідавши презентації, дискусії та тренінги. Загалом День кар'єри ЄС відвідали понад 400 осіб.

У рамках співпраці МДУ із Центром інформації та документації НАТО в Україні у жовтні 2018 року у Маріупольському державному університеті відкрилася виставка «Формула безпеки. Україна – НАТО», присвячена 20-й річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору. Проект був реалізований Міністерством інформаційної політики України спільно із Центром інформації та документації НАТО в Україні. На відкритті виставки були присутні заступник Міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін і заступник директора Центра інформації та документації НАТО в Україні Вікторія Ціємініте. Вони зауважили, що цей проект має на меті не переконати українців у тому, що НАТО – це єдиний вірний курс для України, а надати об’єктивну інформацію щодо діяльності альянсу, спонукаючи громадян, зокрема студентську молодь, до розвитку критичного мислення.

У 2018 році продовжено співпрацю за проектами Еразмус+:

- Проект Еразмус+ «Переосмислення регіональних досліджень: Балто-Чорноморський зв’язок». Проект реалізується за участі провідних вишів Естонії, Польщі, Швеції та Литви. Від України до проекту долучилися Львівський національний університет імені Івана Франка, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова і Маріупольський державний університет. Координаторами проекту виступають Університет м.Тарту (Естонія), а на національному рівні – ЛНУ імені Івана Франка. Мета проекту – сприяти розвитку вищої освіти в Україні та допомогти університетам відповідати найвищим освітнім стандартам. Протягом року в рамках реалізації цього проекту відбулись робочі зустрічі у Швеції, Україні, Литві.

У жовтні 2018 року у Маріупольському державному університеті розпочав роботу Центр Балто-Чорноморських регіональних студій. Першим заходом, який відбувся на базі центру, стала робоча зустріч представників Національного Eразмус+ офісу в Україні та університетів-учасників проекту: Університету Тарту (Естонія), Університету імені Адама Міцкевича в Познані (Польща), Лундського університету (Швеція), Університету Вітовта Великого (Литва), МДУ, ЛНУ імені Івана Франка, ОНУ імені І. І. Мечникова, КНУ імені Тараса Шевченка. З 29 по 31 жовтня інтернаціональна група учасників проекту працювала над узгодженням навчального плану англомовної магістерської програми. Основним завданням центру, створеного на базі Маріупольського держуніверситету, буде сприяння всебічному співробітництву МДУ, Маріуполя та України із країнами Балто-Чорноморського регіону.

- Проект Еразмус+ «Журналістська освіта за демократію в Україні». До реалізації проекту долучились фахівці британських, польських, ірландських та шведських університетів, а також професійних організацій Великої Британії, Австрії, Нідерландів та України. Команда дослідників шукатиме способи підвищення якості бакалаврських і магістерських програм із журналістики до стандартів ЄС, сприяння працевлаштуванню студентів за фахом, просування медіаграмотності у суспільстві, налагодженню міжнародної мобільності. У рамках проекту також планується удосконалити оснащення лабораторій факультетів журналістики України – надати сучасне відеообладнання, комп’ютерне устаткування, спецтехніку тощо. Загальний бюджет проекту складає близько 800 тисяч євро. Для покращення журналістської освіти учасники проекту відвідають профільні університети за кордоном та розкажуть про свій досвід під час лекцій в Україні. Серед запланованих заходів – перегляд і перехресна експертна оцінка освітніх програм на факультетах журналістики в українських вишах, проведення днів відкритих дверей і презентацій оновлених програм, розробка онлайн-курсів із медіаграмотності, їх апробація та запуск у режимі дистанційної освіти тощо. За результатами проекту учасники представлять на розгляд Міністерства освіти і науки України Національні рекомендації щодо впровадження оновлених програм підготовки журналістів у вишах країни. Окрім вчених МДУ, серед учасників проекту будуть представники КНУ імені Тараса Шевченка, Львівського національного університету імені Івана Франка, Українського католицького університету, Сумського державного університету, Ужгородського національного університету й інших авторитетних закладів вищої освіти. Координатором проекту є Університет Бат Спа (Велика Британія), партнерами – Міністерство освіти і науки України та Українська асоціація студентів.

Проект Еразмус+ «Академічна мобільність». У 2018 році між Маріупольським державним університетом і Демокритським університетом Фракії був підписаний договір з академічної мобільності, в рамках якого у 2019 році заплановано обмін студентами і викладачами обох університетів.

За підтримки Фонду «Анастасіос Г. Левендіс» у 2018 році збагачено фонд бібліотеки елліністичних студій «Костянтинос Левендіс». Протягом 2018 року на базі бібліотеки елліністичних студій «Костянтинос Левендіс» проведено ряд зустрічей з відомими діячами культури, науки, політиками, під час яких обговорювалися актуальні проблеми суспільного розвитку, перспективи організації підтримки бібліотеки. Протягом звітного року бібліотеку відвідали Радник Віце-прем’єр-міністра України, Співголова Київського центру публічної дипломатії Андрій Вітренко, кандидат історичних наук, Співголова Київського центру публічної дипломатії Дмитро Іщенко, координаторка програми «Міжнародні відносини» Національного університету «Києво-Могилянська академія», експерт Київського центру публічної дипломатії Оксана Забузова, журналісти провідних медіа Туреччини, Болгарії, Угорщини та Естонії.

У рамках угоди про співпрацю з Ґете-Інститутом викладачі МДУ беруть активну участь у реалізації проекту «Вчимося навчати німецької». МДУ став першим українським вишем, який має практичні результати участі у проекті. У рамках цього проекту Ґете-Інститут проводить низку науково-методичних заходів, під час яких викладачі МДУ не лише навчаються, а і навчають інших.

Також спільно з Ґете-Інститутом МДУ працює над реалізацією міжнародного проекту «Цифровий мережевий університет». Проект реалізується Ґете-Інститутом спільно з університетами Німеччини, Австрії, Грузії, України та інших країн. Маріупольський державний університет є одним з український вузів-партнерів цього проекту. Цифровий мережевий університет – це віртуальне об’єднання закладів вищої освіти, створене для довгострокової співпраці. Освітні заклади-учасники надають в онлайн-режимі навчальні курси, які сертифіковані за Загальноєвропейською системою взаємного визнання оцінок ECTS і визнаються усіма мережевими партнерами. Доступ до онлайн-курсів матимуть лише студенти університетів-учасників. Мета мережевого університету – сприяння взаємному порозумінню, яке відбуватиметься через структурований міжкультурний обмін та спільне створення навчальних пропозицій у сферах освіти для сталого розвитку, інтер- або транскультурності, запобігання конфліктів та пошуку миру. Проект підтримує Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини у рамках програми «Східне партнерство». В урочистому відкритті Цифрового мережевого університету у Берліні взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи МДУ Ірина Петрова і декан факультету іноземних мов Олена Павленко. Програма заходів включала подіумну дискусію, присвячену актуальним проблемам освіти, і робочу зустріч, на якій обговорювалися організаційні питання подальшої роботи учасників проекту. У межах заходів, які проходили у столиці Німеччини, був підписаний Меморандум про порозуміння між Ґете-Інститутом і Маріупольським державним університетом, який передбачає розвиток співпраці у сферах освіти і культури у рамках Цифрового мережевого університету. Першою переваги проходження онлайн-курсу на платформі мережевого університету зможе оцінити магістрантка спеціальності «Мова та література (німецька)» Ольга Торчило. Вона зареєструвалася на курс «Створюємо майбутнє разом», розроблений Рурським університетом у Бохумі (Німеччина) та Віденською вищою школою аграрної та екологічної педагогіки (Австрія). За підсумками 12-тижневого навчання, студентка отримає сертифікати Ґете-Інституту й університетів, які створили курс. Викладачі кафедри німецької та французької філології МДУ у рамках Цифрового мережевого університету розроблятимуть курс, присвячений сучасним методикам викладання іноземних мов.

У 2018 році активно розвивалася співпраця МДУ в галузі освіти, науки і культури із Посольствами та Міністерствами іноземних країн:

- спільно із Посольством США у жовтні 2018 р. у рамках проекту «Американська поличка» у Маріупольському державному університеті відбулось офіційне відкриття Маріупольського інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку». Центр працює на базі наукової бібліотеки МДУ. Він створений з метою сприяння взаєморозумінню між народами США та України шляхом надання інформації про історію, уряд, суспільство та цінності США, американські програми допомоги та обміну, а також поповнення фондів бібліотек англомовною літературою і надання допомоги у вивченні англійської мови. В урочистій церемонії відкриття центру взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович. Також на захід були запрошені учасники міжнародних програм, які фінансуються американським урядом: викладачі, студенти, вчителі та учні маріупольських шкіл.

Важливою, дієвою і перспективною формою міжнародного співробітництва в МДУ є міжнародні стажування студентів і викладачів. В 2018 році учасниками різних освітніх, наукових і культурних програм стали близько 80 студентів та викладачів МДУ.

Характеристика основних напрямів міжнародного наукового і науково-технічного співробітництва