Головна » 2018 » Листопад » 1 » Доцент МДУ Оксана Мороз розповіла поліцейським про витоки української писемності
12:18
Доцент МДУ Оксана Мороз розповіла поліцейським про витоки української писемності

1 листопада доцент кафедри української філології Маріупольського державного університету Оксана Мороз прочитала відкриту лекцію у Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області. У переддень Дня української писемності та мови науковець висвітлила тему «Слов’янські азбуки: кирилиця та глаголиця». 

Оксана Мороз підготувала презентацію та розповіла співробітникам поліції про витоки української писемності та абетки, приділивши увагу слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію – творцям слов’янської азбуки.


Філолог МДУ зазначила, що кирилиця і глаголиця є найдавнішими системами слов’янського письма. До кирилиці увійшли 24 літери грецького алфавіту і 12 спеціальних знаків на позначення характерних звуків слов’янської фонетичної системи. Впродовж X-XII століття кирилиця вживалася рівнобіжно з глаголицею, яку перша поступово витісняла. Певною перевагою кирилиці перед глаголицею було відносно простіше накреслення букв.
 

Протягом історії кирилиці мінявся тип письма. Першим з’явився устав, з 14 століття поширився півустав, поява якого була зумовлена прискоренням процесу писання, оскільки збільшувалася потреба у книгах та інших текстах. Зростання попиту на писемну продукцію, особливо у ділових паперах, вимагало пришвидшення темпу писання, що призвело до виникнення скоропису. Із скоропису розвинувся курсив – сучасне ручне письмо із пов’язаними буквами, а півуставне письмо лягло в основу кириличних друкарських шрифтів,

– Оксана Мороз.


Доцент кафедри української філології Оксана Мороз регулярно проводить освітні заходи для співробітників обласного главку поліції. У минулому навчальному році вона провела для правоохоронців серію лекцій, націлених на вдосконалення навичок володіння державною мовою у сфері документообігу та усного мовлення. 


У рамках договору про спіпрацю між Маріупольський державним університетом і ГУНП в Донецькій області викладачі МДУ регулярно читають лекції з української мови, історії, культури, журналістики та інформаційної безпеки для співробітників поліції, проводять психологічні тренінги та інші практико-орієнтовані заходи. У свою чергу поліцейські діляться досвідом зі студентською молоддю, розповідають про нові проекти Нацполіції та перспективи працевлаштування. 
 

Фото ГУНП в Донецькій області


Читайте також: У МДУ пройшов семінар до 100-річчя Національної академії наук України

Переглядів: 130 | Додав: Press