Головна » 2020 » Жовтень » 15 » Колектив МДУ висловлює співчуття з приводу смерті видатного мовознавця Олександра Пономаріва
17:00
Колектив МДУ висловлює співчуття з приводу смерті видатного мовознавця Олександра Пономаріва

Колектив викладачів, співробітників і студентів Маріупольського державного університету висловлює найглибші співчуття з приводу смерті доктора філологічних наук, професора кафедри мови та стилістики Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександра Пономаріва.

Відомий український мовознавець, перекладач, публіцист, громадський діяч. Людина, яка усе своє життя присвятила розвитку та захисту української мови.


Любов до слова і природний потяг до мов визначили майбутній професійний шлях юного Олександра Даниловича. Завдяки чудовим вчителям та особливому таланту він не тільки бездоганно вивчив рідну українську мову, а й майстерно опанував мову еллінів. Згодом Олександра Пономаріва постійно запрошували перекладачем для грецьких урядових делегацій, які відвідували Україну.


Вчений є автором понад 250 наукових, науково-популярних і науково-публіцистичних праць з історії, стилістики та культури української мови, її відродження та утвердження як державної, укладачем і редактором навчальних посібників та словників різних типів. Понад 40 років Олександр Данилович викладав на факультеті журналістики КНУ, що згодом перетворився на Інститут журналістики, і став справжньою Легендою вишу.


За життя професор перекладав на українську з новогрецької та з п’яти слов’янських мов. Будучи у складі Національної комісії України з питань правопису, Олександр Пономарів невтомно боровся і захищав правопис української мови. Навіть після затвердження вчений залишався його вірним Захисником. 


Олександр Данилович був добрим другом для родини Маріупольського держуніверситету. Він неодноразово виступав головою екзаменаційної комісії на іспитах студентів, що вивчають новогрецьку мову, та членом журі олімпіад і конкурсів наукових робіт. Доцент кафедри грецької філології Юлія Лабецька згадує свого Вчителя як Людину, яка навчала інших тільки власним прикладом.

 

Олександр Данилович був дуже вимогливим до себе та поблажливим до інших. При тому, що він був справжнім світилом українського мовознавства та елліністики, від нього ви ніколи не почули б менторського тону або зневажливих інтонацій. Тільки доброзичливість та людяність.

Пам'ятаю, що коли професор був головою ДЕК на захисті дипломних робіт у студентів грецької філології, він завжди хвалив їх за гарну українську мову доповідей і давав стилістичні поради, як зробити своє українське мовлення ще кращим. Як науковий керівник він навчив мене, що написати дисертацію та «вступити до лав кандидатів наук»  це лише перший крок на довгому шляху навчання та наукового зростання, а ще велика відповідальність перед наукою, студентами і самим собою.


Вічна пам'ять…

Переглядів: 192 | Додав: Press2