Головна » 2016 » Листопад » 10 » Маріупольський державний університет - ровесник незалежності Української держави - відзначає 25-річчя
16:37
Маріупольський державний університет - ровесник незалежності Української держави - відзначає 25-річчя

10 листопада у Маріупольському державному університеті пройшла прес-конференція ректора, члена-кореспондента Національної академії педагогічних наук України, професора, Почесного Генерального консула Республіки Кіпр у Маріуполі Костянтина Балабанова, присвячена святкуванню 25-річчя вузу. Під час спілкування з журналістами ректор нагадав, з чого розпочалася історія університету, і розповів про досягнення колективу, якими ознаменувалася перша чверть століття МДУ.

 

Маріупольський державний університет – ровесник незалежної України, який за короткий термін пройшов шлях від гуманітарного коледжу при ДонДУ до класичного університету, який входить до сотні кращих вітчизняних вузів III-IV рівнів акредитації згідно з рейтингом «Топ-200 Україна». Зараз це єдиний класичний вуз у Донецькій області та один з 28 в Україні.

Освітня діяльність

Згідно з новим Переліком спеціальностей Маріупольський держуніверситет готує фахівців за 40 освітніми програмами, серед яких такі рідкісні для регіональних вузів бакалаврські програми, як «Міжнародні відносини», «Журналістика», «Реклама та зв'язки з громадськістю», «Соціологія», «Культурологія», італійський і новогрецька мови, і магістерські програми: «Місцеве самоврядування», «Управління фінансово-економічною безпекою», «Управління навчальним закладом».

Під час прес-конференції Костянтин Балабанов повідомив, що у 2017 році планується відкриття нових затребуваних бакалаврських програм «Кібербезпека», «Початкова освіта» і магістерських програм «Міжнародний бізнес» та «Фізична культура».

На сьогоднішній день у Маріупольському державному університеті навчається понад 3200 студентів, у тому числі 120 переселенців з тимчасово окупованих територій і 100 студентів-іноземців з Греції, Китаю, Туреччини, Азербайджану, Камеруну, Нігерії та інших країн.

Кадровий склад

Процес якісної підготовки кадрів забезпечує 21 кафедра, а це понад 250 викладачів, серед яких понад 30 докторів наук і понад 140 кандидатів наук. Ректор з гордістю відзначив, що колектив МДУ на 80% складається з його найкращих випускників. Традиція виховання власних науково-педагогічних кадрів зумовлена ​​тим, що на момент створення коледжу у Маріуполі не було висококваліфікованих фахівців гуманітарного профілю – лекції читали викладачі Донецького державного університету. Завдяки зростаючому науковому потенціалу МДУ у місті з’явилися перші доктора політичних, історичних, педагогічних, філологічних, соціологічних, юридичних наук.

Нагадаємо, що у 1991 році навчальний процес у гуманітарному коледжі забезпечували 11 викладачів, з яких тільки троє мали вчений ступінь кандидата наук.

Наукова діяльність

Університет – це, перш за все, наука. Щорічно на кафедрах МДУ ведеться розробка близько 20 науково-дослідних тем, низка з яких фінансується за рахунок коштів держбюджету, проходить до 15 науково-практичних конференцій всеукраїнського і міжнародного рівнів. Велику роль у зміцненні міжнародних зв’язків Маріуполя та України зіграли 6 масштабних наукових форумів, організованих вузом і присвячених актуальним питанням розвитку освіти, науки, культури, екологічної та соціальної сфер.

Широко відомі в Україні наукові школи, сформовані провідними вченими університету: Костянтином Балабановим, Георгієм Почепцовим, Оленою Булатовою, Катериною Щербаковою, Володимиром Романцовим.

 У 2005 році у МДУ створена аспірантура, яка готує наукові кадри з 11 спеціальностей, а також успішно функціонують спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій, що дозволяє говорити про замкнутий цикл підготовки фахівців на базі університету. Активно розвивається студентська наука. У роботі 53 студентських наукових товариств беруть участь понад 1600 студентів.

Міжнародна діяльність

З перших років роботи Маріупольський державний університет заявив про себе як про центр народної дипломатії. Це єдиний вуз Донецької області, який приймав трьох президентів іноземних держав: президентів Греції Костянтиноса Стефанопулоса і Каролоса Папуляса, Президента Кіпру Дімітріса Хрістофіаса.

 

Університет розробив унікальну модель міжнародного співробітництва, про ефективність якої свідчать такі факти:

• університет підписав понад 100 договорів із зарубіжними партнерами – це найвищий показник по Донецькому регіону;

• за 25 років вуз відвідали близько 650 офіційних зарубіжних делегацій загальною чисельністю понад 2000 осіб;

• тільки за останній рік МДУ зустрів 15 іноземних делегацій, у складі яких університет відвідали Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, міністри закордонних справ Литви та Швейцарії, посли і генеральні консули США, Японії, Франції, Німеччини, Греції, Кіпру, Литви, Швеції, Чехії;

• за 25 років близько 4000 студентів і викладачів МДУ пройшли стажування за кордоном у більш ніж 20 країнах;

• серед 22 почесних професорів університету перші особи іноземних держав, відомі вчені, дипломати, державні та громадські діячі Греції, Кіпру, Італії, що говорить про міжнародне визнання і велику підтримку університету з боку зарубіжних партнерів;

• МДУ бере участь у престижних міжнародних проектах, серед яких програма подвійних магістерських дипломів «Еразмус+», майстер-план «Чисте повітря для Маріуполя», який реалізується спільно з німецькими партнерами, програми підготовки журналістів спільно з Фондом розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, Академією української преси, німецькими фондами Фрідріха Науманна та Конрада Аденауера;

• на базі університету працюють Інформаційний центр ЄС, Представництво Європейської організації публічного права, Інститут українсько-грецької дружби та елліністичних досліджень, єдина на території країн пострадянського простору бібліотека елліністичних студій «Костянтинос Левендіс», італійський, польський, ізраїльський, китайський культурні центри.

 

Студентське життя

Студенти Маріупольського державного університету – це активна й ініціативна молодь, яка гідно проявляє себе не лише у навчанні, а й у науці, творчості, спорті, громадській діяльності. Візитною карткою університету є народний ансамбль танцю «Промінь». Створений у 2008 році, колектив на високому рівні представляє українську культуру за кордоном. Учасники ансамблю регулярно беруть участь у міжнародних фестивалях у Греції, Італії, Швеції, Латвії, Фінляндії, Естонії, на Кіпрі, прославляючи рідний університет, Маріуполь та Україну.

 

На міському і загальнодержавному рівнях відомі такі молодіжні організації, як Студентська рада МДУ і Ліга політологів-міжнародників «ДИПКОРПУС». Студенти на постійній основі надають допомогу соціально незахищеним категоріям громадян. На це націлені благодійні ініціативи у рамках проекту «З теплом в серці», а також робота Юридичної клініки МДУ.

Студенти Маріупольського державного університету займаються активною волонтерською діяльністю. Вони брали участь у роздачі гуманітарної допомоги від країн Євросоюзу постраждалим у результаті обстрілу МКР «Східний», розвантаженні і видачі гуманітарної допомоги, яка прибула з Кіпру, проводили збір продуктів харчування для військовослужбовців, теплих речей, ліків, іграшок, предметів особистої гігієни для вимушених переселенців, організовували свята для дітей, які переїхали із зони АТО. Ця робота триває і зараз.

Випускники

Особлива гордість університету – це його випускники. За роки роботи МДУ підготував понад 16 000 висококваліфікованих фахівців. Зараз вони успішно працюють у Маріуполі й інших містах України, більше 800 випускників продовжують навчання і працюють за кордоном – у Греції, Італії, США, Німеччини, Франції, Великобританії, Іспанії, Чехії, Польщі, Бельгії, Австрії, Нідерландах, Австралії, ОАЕ, на Кіпрі та в інших країнах світу.

В умовах складної військово-політичної ситуації у державі роль МДУ як центру соціальної, культурної та волонтерської активності стрімко зросла. Відчуваючи велику відповідальність за майбутнє Маріуполя та України, колектив Маріупольського державного університету продовжує стабільно працювати, будувати і втілювати у життя масштабні плани, активно брати участь у громадському житті міста і країни, зміцнювати міжнародні зв’язки та свої позиції у європейському науково-освітньому просторі.

Разом з тим першочерговим завданням вузу, як і раніше, залишається формування інтелектуальної еліти українського суспільства, виховання справжніх патріотів України.

Переглядів: 928 | Додав: Прес-центр