Головна » 2019 » Серпень » 20 » Ножі, серпи та гривні IX-X століть: археологи МДУ завершили розкопки у Словаччині
14:03
Ножі, серпи та гривні IX-X століть: археологи МДУ завершили розкопки у Словаччині

Археологічна експедиція Маріупольського державного університету під керівництвом старшого викладача кафедри історичних дисциплін В’ячеслава Забавіна завершила розкопки на території ранньосередньовічного археологічного комплексу поблизу селища Бойна (Словаччина).

У розкопках взяли участь викладачі, студенти і випускники історичного факультету МДУ, а також археологи зі Словаччини, Германії та Польщі.


Учасники дослідили ділянку площею 50 м2 глибиною близько 40-50 см, а на місці напівземлянки – 1,2 м. Було знайдено багато фрагментів столового та кухонного керамічного посуду IX-X століття, керамічні пряслиця, залізні ножі, серпи, цвяхи, списи, накінечники стріл, гарди мечей тощо. Також археологи натрапили на клад, який містив 40 залізних предметів, зокрема гривні та лемеші на плуг.


У вільний від роботи час учасники експедиції знайомилися з містами і національними культурними пам’ятками Словаччини. Відвідали Братиславський Град, побували біля руїн Топольчанського замку, а також прогулялися парками, набережними, вузькими вуличками словацьких міст.


Під час одного з вихідних археологи МДУ вирушили до Відню, де відвідали палацовий комплекс Бельведер та розкопки біля Гофбурґу – резиденції імператорів Австрії. Як зазначив В’ячеслав Забавін, такі розкопки є чудовим прикладом збереження археологічних пам'яток в умовах міської забудови.

 

Вперше маріупольські археологи отримали можливість працювати за межами України разом із зарубіжними колегами. Учасники засвоїли методи досліджень поселенських археологічних об'єктів, набули навичок роботи з сучасним високотехнологічним обладнанням, познайомилися з унікальними природничими пам'ятками Словаччини і її багатою культурно-історичною спадщиною. Крім того, отримали можливість познайомитися з місцевою культурою і звичаями словацького народу, попрактикуватися у спілкуванні словацькою, польською та англійською мовами,


– В’ячеслав Забавін.

 

Для мене було важливим отримати досвід у різних його проявах. Перш за все, я мала змогу дізнатися про нові методи археологічного дослідження від словацьких колег, адже ландшафт на місцях розкопок може відрізнятися. Зазвичай ми працюємо у полі, а тут видалася можливість проводити дослідження у гірській та лісовій місцевості. Також ми дізналися про історію як селища Бойна, так і Словаччини в цілому. Порадувала можливість відвідати інші міста Словаччини і сусідню Австрію,


– студентка 4 курсу спеціальності «Історія» Анастасія Моргун.Стажування проходило в рамках договору про наукове співробітництво між МДУ та Інститутом археології Словацької Академії наук, підписаного у травні цього року. У продовження співпраці експедицію МДУ запросили до Словаччини наступного року, щоправда поки невідомо, який саме історичний об'єкт вони досліджуватимуть. У свою чергу В'ячеслав Забавін планує залучити словацьких колег до розкопок у Приазов'ї.


Артефакти, знайдені міжнародною командою археологів біля селища Бойна, поповнять фонди Інституту археології Словацької Академії наук, а частина з них буде передана до Музею Великої Моравії. В пам'ять про розкопки у Словаччині у Музеї історії та археології МДУ зберігатимуться фото експедиції та сувенірна продукція Інституту археології із зображеннями видатних знахідок, здобутих під час досліджень на території археологічного комплексу Бойна.


Читайте також: Вперше за кордоном: археологічна експедиція МДУ проводитиме дослідження середньовічних поселень у Словаччині

Переглядів: 399 | Додав: Press