Головна » 2017 » Квітень » 21 » У Музеї МДУ відкрита експозиція «Нагороди та відзнаки ІІ Речі Посполитої»
14:00
У Музеї МДУ відкрита експозиція «Нагороди та відзнаки ІІ Речі Посполитої»

21 квітня у Музеї історії та археології Маріупольського державного університету доцентом кафедри культурології та інформаційної діяльності Юрієм Рябухою відкрита експозиція «Нагороди та відзнаки ІІ Речі Посполитої».

Виставку відкрито з нагоди проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у світовому історичному просторі». Відвідали виставку школяри-учасники конференції. Також директор Музею історії та археології МДУ В'ячеслав Забавін ознайомив гостей з іншими експонатами та знахідками університетських археологів.

Представлені нагороди тематично поділяються на дві частини. Перша присвячена подіям 1918-1921 рр., коли відбулось відновлення Польської державності. Так серед нагород можна побачити «Хрест хоробрих», «Хрест заслуг», «Хрест незалежності», «Хрест за участь в війні 1918-1921» тощо. Декілька нагород пов’язані з військовими діями у Львові, які точилися на протязі листопада 1918 р. Це «Хрест оборони Львова з мечами», відзнака «Орлята», відзнака «ІІ ділянки оборони школи Марії Магдалени». Друга частина нагород пов’язана з часами Другої світової війни. Це «Хрест битви під Леніно», «Хрест Монте-Кассіно», «Хрест кампанії вересневої 1939 року» тощо.

 

Серед відзнак військових частин можна побачити відзнаку 18-го  полку уланів Поморських, (які в роки Другої світової війни 1 вересня 1939 р. під Кроянтами здійснили першу кавалерійську атаку на німецькі моторізовані сили), 14-го полку уланів Язловецьких (в часи між світовими війнами полк був розташований у Львові, і більшість його жовнірів були вихідцями з Галичини), 6-го полку стрільців Підхоланських (його казарми знаходились в українському місті Самбір), 12-го луцького танкового батальйону та багатьох інших. 

Особливе місце посідає відзнака «Хубальчики», яка належала воякам першого партизанського загону Другої світової війни, що отримав свою назву на честь командира загону майора Хенріка Добжанського (псевдонім - «Хубаль»).

Також на виставці представлені перші нагороди Речі Посполитої, що заклали підвалини польської нагородної системи. Це хрест та медаль ордену «Virtuti Militari», запроваджені Станіславом Августом Понятовським у XVIII ст.

Виставка триватиме до 30 травня. Всі бажаючі можуть її відвідати у Музеї МДУ у понеділок-п'ятницю з 10 до 15 години.

Контактний телефон 097 879 59 93 (Юрій Рябуха).

Читайте також: У Музеї МДУ відкрита експозиція, присвячена Другій світовій війні

 

 

 

Переглядів: 765 | Додав: Прес-центр